Budniok Technika > Kategorie produktów > Instalacje odgromowe > Maszty odgromowe

Maszty odgromowe są standardowym elementem instalacji odgromowej. Ich zadaniem jest chronienie obiektów, elementów obiektów czy urządzeń, których nie da się zabezpieczyć zwodami poziomymi wykonanymi z drutu odgromowego. Mogą one być wolnostojące (na przenośnych podstawach), przytwierdzane do konstrukcji budynków i obiektów, czy też być posadowione na fundamentach. Najniższe oferowane przez nas maszty mają 1m, a wysokość najwyższych przekracza 20m. Zakres zastosowań jest ogromny. 

Ochrona zapewniana przez maszty odgromowe i ich dobór

Wybór metody ochrony odgromowej zgodnie z normą PN-EN 62305 uzależniony jest od wysokości, kształtu oraz powierzchni chronionego obiektu.

Dlatego rozróżniamy trzy różne metody ochrony:

  • metoda kąta ochronnego
  • metoda toczącej się kuli
  • metoda oczkowa

W przypadku masztów odgromowych stosuję się metodę kąta ochronnego oraz metodę toczącej się kuli. Kąt ochronny uzależniony jest od klasy ochrony odgromowej i wysokości masztu ponad chronionym obszarem. 

[rys. 1] Zasada działania kąta ochronnego

[np. wyrsunek z textbooka erico]

Aby dowiedzieć się więcej o sposobie dobierania wysokości masztu przygotowaliśmy specjalistyczny artykuł rozwijający ten temat [link].

Właściwy kąt ochronny i wynikający z niego promień ochrony można odczytać z tabeli. [link]

[dodać tabelę kątów ochronnych vs poziom ochrony vs wysokość – jako osobny, podlinkowany plik]

W naszej ofercie dostępne są 3 zakresy masztów:

Maszty niskie – od 1 do 6 m – wykonane najczęściej ze stali cynkowanej ogniowo lub aluminium a na zamówienie ze stali nierdzewnej; na podstawie betonowej (obciążenie jest dobrane właściwie do wysokości) pojedynczej lub potrójnej (trójnogu); lub mocowane do konstrukcji obiektu.

[rys. 2] Przykładowy maszt średni

Maszty średnie – od 5 do 10 m – wykonane z aluminium; na podstawie kwadratowej, obciążanej betonami, na własnym fundamencie lub mocowane do konstrukcji. Maszty średnie mają możliwość dodatkowego zastosowania tzw. zwodów podwieszanych z linki aluminiowej 50 mm2.

Zaletą podstaw kwadratowych jest możliwość ich konfiguracji, aby z jednej strony zapewnić właściwe obciążenie i stabilność masztom, a z drugiej strony móc je wygodnie i bezproblemowo wpasować w instalacje i urządzenia umieszczone na dachach, czy inne wąskie przestrzenie, nie utrudniając przy tym poruszania się po dachu.

[rys. 3] Przykładowy maszt wysoki

Maszty wysokie – od 8 do 23 m – wykonane z kompozytu polimerowego, czyli ze wzmacnianego włókna szklanego (FPR), mogą być posadowione na fundamentach wolnostojących, fundamentach własnych, montowane do konstrukcji obiektu lub być wkopywane w grunt. Materiał z jakiego wykonane są te maszty ma szereg niezaprzeczalnych zalet [hipertekst]. Maszt standardowo wyposażony jest w zwód aluminiowy o przekroju 75mm2 lub 95mm2 (zależnie od wysokości) i iglice o średnicy 16mm wykonaną z aluminium. Całość rozwiązania ma żywotność min. 40 lat. Dodatkowo maszt może być wyposażony w szereg dodatkowych lub alternatywnych rozwiązań, takich jak m.in.: zwody podwieszane (wykonane z linki aluminiowej o przekroju 50mm2), inne zwody odprowadzające (izolowane – niskoimpedancyjne) – by gwarantować odstęp separacyjny, brak iskrzenia – przez co znakomicie nadają się do miejsc wrażliwych np. zagrożonych wybuchem. Dostępne są również alternatywne typy iglic (Interceptor Systemu 1000 od Erico, lub Dynasphere Systemu 3000 od Erico [link]), oraz zwody, które mogą być nośnikiem wykrywacza burz Previstorm od Ingesco [link].

Dla masztów średnich i wysokich wykonujemy na zlecenie również obliczenia wiatrowe dla zadanej sytuacji.

[korekta redakcyjna]

[rozdział zweryfikować po zaktualizowaniu informacji od alumastu]

Zalety masztów kompozytowych

[zbudować rozdział na podstawie cech podanych w ulotce. Można zmienić tytuł rozdziału]

// zalety same w sobie, bogactwo akcesoriów, cechy masztu jako takiego, zalety nad masztem stalowym itd. Można dodać jakieś grafiki od alumastu. Nie za obszernie. Jeśli byłoby tego dużo, można pokusić się o osobny artykuł.

Zgodność z normami

[napisać]

Dodatkowy osprzęt

Cechą wspólną jaką pragniemy zapewnić wszystkim naszym rozwiązaniom jest uniwersalność. Rozumiemy przez to możliwość ich stosowania ich w najróżniejszych aplikacjach używając przy tym min. ilości akcesoriów dodatkowych, które to z kolei również są kompatybilne między sobą.

[redakcja]

To co łączy maszty średnie-aluminiowe i wysokie-kompozytowe to wspólne typy podstaw wolnostojących i wynikająca z tego elastyczność lokalizacji, zwody niskoimpedancjne [link], kompatybilność z licznikami wyładowań [link], komplementarność z elementami standardowej instalacji odgromowych [link] i systemami uziemień, możliwość montażu wielu innych dodatkowych rozwiązań, czy przygotowania ich pod konkretne potrzeby klienta. 

[redakcja]

Czytaj więcej

Zasady doboru masztów odgromowych [link]

[rozbudować]

Powrót

Chcesz znaleźć wiele wskazówek budowlanych i konstrukcyjnych i sposoby jak je wykorzystywać we własnej praktyce? Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o naszych ofertach, rozwiązaniach lub ciekawostkach z branży, zapisz się już teraz i bądź na bieżąco!

Zapisz się teraz!